Návštěva iQLANDIE 15.12. 2017

4. 3. 2018 Mgr. Martina Sedlářová

Shrnutí návštěvy žáků 4.B iQLANDIE dne 15. 12. 2017.

Dne 15. 12. 2017 žáci 4. B navštívili IQLANDII v Liberci. Žáci mohli během čtyřhodinové prohlídky iQLANDIE experimentovat, hrát si a objevovat, každý poznávat sám sebe, co dokáže, zvládne, mohli rozvíjet svoji zručnost, myšlení i trpělivost.

Kromě interaktivních hravých expozic i doprovodné aktivity, ve kterých jsou nabízeny speciální programy, které děti zábavnou formou seznamují se základními jevy a pojmy z fyziky, chemie, biologie, geografie a dalších přírodních věd, si žáci  na vlastní kůži vyzkoušeli experimenty, pro které školy nemají vybavení nebo zázemí  a které často zapálí jiskru zájmu o další poznávání.

V tematické science show pro školy v iQLANDII probíhají  formou frontální demonstrace s častým zapojováním dětí do jednotlivých experimentů, téma voda, experimenty s kapalným dusíkem aj.

Děti si mohly vyzkoušet nové exponáty, které je pobavily i něco naučily, např.:

- Vodní koryto - plavební komory, Archimédův šroub, vodní turbíny a jiné prvky

- Model vodní elektrárny

- Vodní vír

- Jak teče voda ve vysokém domě

- Zakusit na vlastní kůži téměř všechny stupně zemětřesení a jeho ničivé následky, vichřici, orkán

- Pokusy s elektřinou

- Přeměny energie, zemětřesení, obnovitelná energie, paraboloid, přeměna sluneční energie na elektrickou, síla větru, přečerpávací elektrárna, komínový efekt

Ve dvou sálech věnovaných „člověku“ si žáci mohli otestovat smysly na vlastní oči, kůži, jazyk, uši i nos, plnili úkoly a otázky týkající se fungování lidského těla.

Někteří si mohli sami změřit svůj krevní tlak a zjistit krevní tlak v klidu, po deseti dřepech, dozvědět se, jaký je normální tlak dospělého, dítěte.

Mohli si změřit svůj objem plic, kolik vzduchu vydechli, zjistit frekvenční rozsah sluchu. Zjišťovali, jaké nejhlubší a nejvyšší tóny ještě slyšeli.

Dozvěděli se, jak vidí některá zvířata, např. včela, chameleon, člověk, pes a jak dobře vidí každý žák.

Pomocí hlukoměru zjišťovali hlasitost svého vlastního křiku a dozvěděli se, že hlasitost se měří v decibelech.

Mohli si zahrát hru „MINDBALL“, princip hry spočívá v posouvání kuličky prostřednictvím mysli a jde o souboj dvou žáků.

Žáci si mohli také popovídat i zazpívat s humanoidním robotem Thespianem.

Všem se program v iQLANDII moc líbil.

zobrazuji fotografie po 30 obrázcích na stránku | stránka: 1